خانه / پلتفرم / Mobile / گزارش رویداد GDX 13 | سیزدهمین گردهمایی بازی سازان ایرانی

گزارش رویداد GDX 13 | سیزدهمین گردهمایی بازی سازان ایرانی

ظهر روز جمعه ساعت 1 گردهمایی تجربه بازی ساز یا (Game Development Experience (GDX به حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای و مرکز رشد بازی سازی در خانه ی هنرمندان برگزار شد. رویدادی که سیزدهمین دوره خود را تجربه می کند و در این 13 دوره پیشرفت زیادی کرده و به محلی برای تبادل تجربه و اطلاعات تیم های بازیسازی و علاقه مندان تبدیل شده و حال آخرین برگ آن در سال 96 هم رقم خورد. با بازی پلی و پوشش GDX 13 همراه باشید.

هر چند مراسم کمی دیرتر و در ساعت 1:30 ظهر شروع شد اما با تجربه ی قبلی که از مراسم های این چنینی در ایران کسب کردم یاد گرفتم که این گونه تاخیرها امری طبیعی ست! مراسم با میزبانی آقای امیر گلخانی بعنوان مجری شروع شد. امیر گلخانی با اشاره به نقش مرکز رشد و انستیتو ملی بازی سازی صحبت های خود را شروع کرد و د رادامه شرح مختصری از وقایع پیش رو داد، البته مکمل این صحبت های فرمالیته شوخی هایی بود که آقای گلخانی با جمع می کردند و همان اول مراسم یخ همه آب شد!
در ادامه آقای محمد زهتابی به همراه کارگردان هنری و طراح مرحله ی بازی پسرخوانده به روی صحنه آمدند تا از تجربیات خود در روند توسعه ی این عنوان بگویند. پسرخوانده عنوانی در سبک اکشن نوبتی (Action-Turn Based) است که برپایه ی مبارزات آنلاین بنا شده و بازیکنان در قالب تیمی مافیایی به مبارزه با مافیاهای دیگران می روند. از ویژگی های مثبت این عنوان می توان به گرافیک دو بعدی و زیبای هنری آن و استفاده از صداگذاران حرفه ای  اشاره کرد. آقای زهتابی همچنین صحبت هایی در خصوص ورود به بازارهای جهانی در آینده کردند که امیدواریم بزودی عنوانی از استودیوی پاییزان را در مارکت هایی مانند Steam ببینیم.در ادامه ایشان به پرسش های کاربران در خصوص ساخت بازی و ابزارهای آنالیز پاسخ دادند. در ادامه بار دیگر تیم پسرخوانده صحنه را به آقای گلخانی تحویل دادند  و آقای گلخانی از جشن تولد مرکز رشد بازی سازی به مناسبت یکسالگی آن خبر داد و از آقایان محمد حاجی میرزایی(معاون حمایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای) و کامیار محبوبیان(مدیر انستیتو ملی بازی های رایانه ای) دعوت کردند تا به روی صحنه بیایند و کیک تولد یکسالگی مرکز رشد را ببرند. پس از آیین تولد نوب به استراحتی کوتاه رسید تا برای نیمه دوم آماده شویم.

زمان استراحت بین دو نیمه وقت خوبی بود تا با تعدادی از بازی سازان جوان و با انگیزه و همچنین اصحاب رسانه هم صحبت شوم. افرادی که الگوی بنده بودند و توانستم افتخارهم صحبتی،هرچند کوتاه، را با آنان داشته باشم؛ امیر گلخانی، جواد محسنی، مسعود تیموری و دیگر عزیزانی که برای شناخت گیم و گیمر زحمت بسیاری کشیده اند. به رسم GDX های پیشین بساط پذیرایی نیز آماده بود .

سازندگان بازی های چهره ی شیطانی، اسپیس-زد و استودیو مارلیک

پس از استراحت نوبت رسید به مسابقه ای که از قبل اعلام نشده بود و آقای گلخانی از حضار درخواست کرد تا زیر صندلی هایشان را نگاه کنند و هر کسی که گلوله ای قرمز یا آبی پیدا کرد به روی صحنه بیاید و بنابراین از هردریف یک نفر به روی صحنه آید. شگفتی یعدی دو نفر از شرکت کنندگان بودند که مطمعنا برای خوانندگان قدیمی نشریه ی بازی نما نامشان آشناست، بابای باربد و باربد! بله، آقای فرجام کلیایی که در حال حاضر در انستیتو مشغول فالیت هستند هم در مسابقه حاضر شدند و طرفداران را بیاد دوران اوج نشریات کاغذی بازی ویدیوی در ایران انداختند و بار نوستالژی مراسم را بالا بردند. در ادامه مشخص شد که گلوله هایی که هر کدام از شرکت کننده ها در درست دارند مربوط به اسلحه هایی است مه باید بصورت دو به دو با یکدیگر دوئل کنند تا دو نفر پایانی هرکدام یک دستگاه هدست واقعیت مجازی(VR) ببرند.

پس از برگزاری مسابقه آقای کامیار محبوبیان از اپلیکیشن Game Academy برای پلتفرم اندروید رونمایی کرد که نرم افزاری آموزشی برای بازی سازی است و آرشیو جامعی از ویدیوهای آموزشی این حوزه را در خود دارد.

در نهایت نوبت رسید به رونمایی از بازی هایی که توسط دانش آموختگان انستیتو ملی بازی سازی ساخته شده بود و تیم ها هر کدام به روی صحنه می آمدند تا در فرصتی کوتاه ارائه ای مختصر از بازی خود داشته باشند. عناوین معرفی شده در این بخش شامل آقای عشق خطر،دژدار، دره حیوانات،Space-Z و آرتانیا بود که به شخصه از Space-Z بسیار خوشم آمد، عنوانی که توسط تیمی جوان توسعه یافته و ساخت و صیقل ایده ی اولیه ی آن از رویداد GameJam شروع شد. نسخه ای از تمام این عناوین در اختیار رسانه های حاضر در رویداد گذاشته شد و می توانید در بازی پلی معرفی هر یک از این عناوین را مشاهده کنید.

آخرین بخش GDX 13 به معرفی برندگان مسابقه ی طراحی اسلحه اختصاص داشت و جایزه مقام اول که یه دستگاه کنسول Nintendo Switch بود به نفر اول اعضا شد. در پایان آقای محبوبیان اشاره کردند که GDX 13 آخرین رویداد از این دست در سال 96 خواهد بود و دیگر نباید منتظر چنین مراسمی، حداقل امسال باشیم. از آنجایی که به شخصه تاثیر برگزاری دورهمی های این چنینی را بر بازی سازان دیده ام، از همینجا از بنیاد ملی بازی های رایانه ای و انستیتو ملی بازی سازی تقاضا دارم تا با ادامه ی راهی که آغاز کردند باعث دلگرمی جامعه ی بازی سازان و بازی دوستان ایرانی شوند. امیدوارم تا GDX بمانند گذشته که پیشرفت چشم گیری داشته، در آینده نیز پیشرفت کند.

درباره‌ی نوید غلامی

Pray for the BEST , Prepare for the WORST

بیشتر بخوانید

نقد و بررسی Firewatch

به راستی بشر تا چه اندازه از درون خویش آگاه است؟ به اعماق اقیانوس ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *